Коронки металокерамічні

Металокерамічна коронка є найпопулярнішим і бюджетним варіантом відновлення зубів.

Процес установки зубних коронок

1. Обстеження

У першу чергу лікар проводить огляд пацієнта і збирає повний анамнез.

2. Підготовка

Крім діагностичних заходів, також проводиться санація порожнини рота. Необхідно перелічити всі виявлені осередки інфекції: карієс, пульпіт, гінгівіт та інше.

3. Препарування

Після підготовчого етапу лікар приступає до формування зубної культі. При сильному руйнуванні верхньої частини зуба після видалення і пломбування каналів в корені впроваджуються штифти

4. Виготовлення та примірка коронки

Лікар робить зліпок зубів, за яким буде зроблена коронка. Після першої примірки, якщо основа коронки має гарне прилягання, протез повертається в лабораторію для подальшого керамічного покриття

5. Установка металокерамічної коронки

Коли коронка готова, лікар закріплює її на основі за допомогою цементного розчину. При необхідності, підточує коронку, коригує оклюзійну поверхню для повної відповідності зубам-антагоністам.

Ця технологія вже багато років застосовується в стоматології і чудово себе зарекомендувала. Металокерамічна коронка є найпопулярнішим і бюджетним варіантом відновлення зубів. Незважаючи на появу все нових матеріалів, саме протезів з металевою основою і керамічним покриттям частіше за інших віддається перевага серед пацієнтів. Однак поряд з безліччю достоїнств у даної системи є свої мінуси і обмеження.
Металлокерамическая коронка

Металокераміка – показання

Зубний протез має головною метою відновлення функціоналу та естетики зубного ряду. Саме тому міцність, надійність і максимальна природність – це основні критерії та вимоги, що додаються до коронок. І металокераміка їм повністю відповідає.

Металлокерамика коронка

Рекомендується протезування металокерамічними коронками в наступних випадках:

  • Часткова адентія (не більше 2 зубів підряд);
  • Поломка або руйнування зуба. Навіть якщо повністю зруйнована коронка, протез можна поставити на штифти або кульшові вкладки;
  • Зміна структури і кольору зубів внаслідок захворювання або прийому деяких видів медикаментів;
  • Вроджені чи набуті деформації щелепи, зубів (форма, будова);
  • Патологічний стан емалі;
  • Алергія на інші види протезів;
  • Шинування.

Протипоказання до установки металокерамічної коронки
Установить металлокерамику

Безсумнівно, у металокераміки великі можливості, але не всі ситуації можна виправити з цим видом протезів. Протипоказаннями до такого протезування можна вважати:

  • Пародонтоз у важкій формі;
  • Тонкий шар емалі і недостатня товщина стінок зуба для обточування;
  • Сильна адентія (три і більше зубів підряд);
  • Деякі дефекти прикусу;
  • Бруксизм;
  • Алергія на метали, які використовуються у виготовленні каркасу;
  • Надмірно маленький розмір коронкової частини зуба;
  • Вікові обмеження до 14 років (є відносним протипоказанням).

Види коронки з металокераміки

Різниця між металокерамічними коронками полягає тільки в складі сплавів, що використовуються для виготовлення каркасу. Серед найбільш бюджетних варіантів найчастіше використовуються сплави на основі кобальту і нікелю. Також нерідко використовують титанові сплави, і благородні – на основі золота і срібла.
Виді металлокерамических протезов

  • Сплави на основі нікелю дешеві та прості в обробці. Однак цей метал досить часто викликає алергію. Причому жінки страждають від такого сплаву набагато частіше чоловіків.
  • Титанові сплави міцні і довговічні. Титан вважається одним з кращих і біосумісних сплавів в медицині. Саме з нього роблять імплантати. Вартість таких коронок буде вище, але і якість їх буде краща. Однак, як не дивно, на титан також буває алергія.
  • Чисте золото вважається істинно гіпоалергенним матеріалом. Однак щоб зміцнити цей м’який метал зазвичай для виготовлення каркасів для коронок використовують сплав золота з паладієм, який також є алергеном. Причому алергія на паладій в деяких тестах показує результат, що лише трохи поступається нікелю. Тому краще використовувати золото-платинові сплави, які мають дуже високу вартість.
    Сплавы металлокерамических коронок
  • Унаслідок алергенності паладію також не завжди є можливість використовувати для виготовлення коронок срібно-паладієві сплави.
  • Кобальтохромовий сплав відрізняється низькою вартістю, високою міцністю і хорошою біосумісністю. До речі, алергія на кобальт зустрічається значно рідше, тому даному виду сплаву віддається найбільша перевага. Але є і тут свої нюанси. Такі коронки можуть окислюватися і створювати на кордоні ясен синюшний відтінок.
    Кобальтохромовые коронки

Для вирішення цієї проблеми сьогодні використовують метод покриття каркасу повністю, із захопленням краю. Це дозволяє знизити ризики окислення металу.

Підготовчий етап

Протезування зубів коронками починається зовсім не з їх виготовлення, і навіть не із зліпків.

Обстеження
Обследование перед установкой коронки

У першу чергу лікар проводить огляд пацієнта і збирає повний анамнез. Може знадобитися проведення апаратної діагностики. При наявності у пацієнта системного захворювання призначається здача аналізів. Алергікам може рекомендуватися проведення тестів на чутливість до тих чи інших металів, щоб виявити проблему заздалегідь і використовувати в протезуванні коронки з безпечним для даного пацієнта каркасом.

Підготовкалечение зубов

Крім діагностичних заходів, також проводиться санація порожнини рота. Необхідно перелічити всі виявлені осередки інфекції: карієс, пульпіт, гінгівіт та інше.

При сильному ураженні зубів твердим нальотом може знадобитися професійна чистка.

Крім того, нерідко зуби, які підлягають протезуванню, депульпують. Це необхідно в першу чергу для того, щоб не розвинулося запалення в результаті термічного опіку пульпи при обточуванні дентину. Показаннями до обов’язкової депульпації стають:

  • Глибокий карієс з руйнуванням коронкової частини зуба;
  • Періодонтит;
  • Пульпіт.

Препарування
Металлокерамические коронки установка

Після підготовчого етапу лікар приступає до формування зубної культі. Для цього за допомогою борів коронкова частина зуба обточується до необхідних розмірів і форми. Вся процедура абсолютно безболісна і проводиться під місцевою анестезією.

При сильному руйнуванні верхньої частини зуба після видалення і пломбування каналів в корені впроваджуються штифти, на які і буде здійснено протезування. На сьогоднішній день в таких ситуаціях оптимальним рішенням є використання кульшової вкладки. Вона не дає сильного навантаження на корінь зуба, а рівномірно розподіляє його на поверхню культі. При цьому ризик поломки зубного кореня знижується.
Штифтование зуба

Після обточування зубні культі мають шорстку поверхню. Це необхідно для кращої адгезії зуба з протезом. А щоб на час виготовлення коронок захистити культі від інфікування, на них встановлюються тимчасові коронки.

Металокераміка – виготовлення та встановлення

Увесь процес протезування коронками займає від 1 до 2 тижнів. Починається виготовлення протезів зі зліпків. Після препарування зубів на щелепу приліплюється пластична маса. Пацієнт її закушує і далі необхідно чекати застигання відбитка.
Стоимость металлокерамической коронки

Використовувані для створення зліпків матеріали здатні передавати найдрібніші деталі зубів пацієнта, особливості їх форми, зростання, оклюзії. На їх основі відливаються гіпсові моделі щелеп. Потім моделюються коронки, які спочатку копіюються воском, а потім на їх основі виготовляються з потрібного сплаву металеві ковпачки. Їх підточують, підганяють по всіх параметрах, щоб коронка щільно прилягала до ясен, відповідала розмірам інших зубів, не змінювала прикусу.

Після першої примірки, якщо основа коронки має гарне прилягання, протез знову повертається в лабораторію для подальшого керамічного покриття. Колір покриття вибирається за допомогою шкали максимально наближено до природного відтінку зубів пацієнта.
Металлокерамика цена

Для покриття каркасу використовується фарфор. Він досить міцний, має відмінні оптичні характеристики, не токсичний і естетичний. Покриття багатошарове і складається з:

  • Ґрунтового покриву, що перекриває металевий кістяк;
  • Напівпрозорого дентинного шару;
  • Прозорого шару для імітації ріжучого краю зуба.

Кераміка запікається в печі, що надає їй міцність і стійкість. Після цього відбувається вторинна примірка. При відсутності нарікань протез знову відправляється в лабораторію для фінішного покриття глазур’ю. Це робиться для додання природного блиску коронки.
Изготовление металлокерамических коронок

Після виготовлення протези закріплюються на зубах за допомогою цементу. Потім лікар при необхідності підточує коронку, корегує оклюзійну поверхню для повної відповідності зубам-антагоністам.

Коронки з металокераміки – плюси і мінуси

Недаремно металокераміка вважається найпопулярнішим методом протезування зубів, адже у цій технології є маса переваг:

  1. Ціна – якість. При досить невеликих витратах є можливість відновлення пошкоджених або втрачених зубів зі збереженням їх естетики та функціоналу.
  2. Натуральність. Досить широка палітра кольорів і пошарова технологія нанесення кераміки дозволяє створювати коронки в повній відповідності до натуральних зубів.
  3. Міцність металевої конструкції дозволяє в повній мірі користуватися протезами. Вони витримують навіть колосальне жувальне навантаження.
    металлокерамика протез
  4. У виготовленні коронок використовуються безпечні і біосумісні матеріали без шкідливих барвників.
  5. Керамічне покриття не змінює кольору, не фарбується і не руйнується під дією бактерій.
  6. Щільне прилягання протеза до ясен захищає зуб під коронкою від зовнішнього впливу і руйнування.
  7. Коронки прості в догляді. Однак рекомендується 1-2 рази на рік проводити професійну чистку у стоматолога.
    Металлокерамическая коронка уход
  8. Швидка адаптація до коронок, не більше 2 тижнів.
  9. Довговічність металокераміки – це її головний плюс. Такі протези спокійно прослужать більше 10 років при дотриманні рекомендацій лікаря і регулярному профілактичному відвідуванні стоматолога.

Але не все так райдужно з металокерамікою, є в цього виді протезів і мінуси:

  • Незважаючи на те, що в стоматології використовуються біосумісні метали, алергія – це індивідуальна особливість кожного організму. Може вона поширюватися і на медичні сплави. В цьому випадку металокераміці краще віддати перевагу коронкам з діоксиду цирконію і склокераміки.
    Зубной протез металлокерамика
  • Пацієнти, які мають захворювання слизової оболонки порожнини рота, а також завзяті курці можуть зіткнутися з такою проблемою металевих коронок, як гальванізм. Тому дуже важливо знати, з якого сплаву виготовлені ваші коронки, щоб у разі прояву реакцій можна було поміняти їх на протези з іншого металу.
  • Обмеження на деякі види діагностичних процедур.
  • Протезування коронками нерідко буває пов’язане з депульпіруванням, в результаті чого живлення зуба припиняється і він стає крихким.
  • Металокераміка не просвічує, що погіршує її естетичні характеристики.
    Металлокерамическая коронка эстетика
  • Для установки металокерамічних коронок зуб доводиться значно сточувати.
  • Деякі сплави і види коронок без покриття краю керамікою можуть спровокувати потемніння ясен.

Чи можна проводити МРТ, якщо є металокераміка
Металлокерамические коронки и МРТ

Металокерамічні коронки є головним протипоказанням до проведення МРТ. Однак дана процедура все ж можлива навіть при наявності протезів на основі сплавів, головне, знати їх склад. Якщо ваші коронки зроблені на каркасі з вмістом Co, Ni або Fe, то в проведенні МРТ вам буде відмовлено!

Металокерамічна коронка на передні зуби
Металлокерамические коронки фото

Металокераміку можна встановити і на один зуб, якщо він зруйнований в повному обсязі, і мостом, заміщаючи втрачений зуб або два поспіль. І в цьому їх головна перевага перед коронками з діоксиду цирконію, які можна ставити на фронтальні зуби тільки мостом з 4 коронок.

Завдяки широкій палітрі кольорів, колір покриття підбирається відповідно до натуральних зубів, і згодом протези будуть виглядати гармонійно в зубному ряду, не відрізнятимуться від своїх «сусідів». Але є у металокераміки один нюанс – це прозорість. Металевий каркас не пропускає світло, що трохи все ж позначається на їх натуральності та естетиці.