Парадонтология і гігієна

Пародонтологія - захворювання ясен.

За частотою випадків і поширеності запальні захворювання ясен займають друге місце серед інших хвороб порожнини рота. Саме тому на сьогоднішній день патології пародонту залишаються актуальною проблемою в дентальній медицині. Пародонтологія та гігієна нерозривно пов’язані один з одним, адже саме правильна гігієна порожнини рота є тим самим ключем до лікування вже наявної хвороби і основним методом профілактики і захисту від подібних недугів.

Яку роль відіграє гігієна в пародонтології

Статистика заболеваний тканей пародонта

Запалення ясен – це захворювання не обов’язково літніх людей. Зустрічаються такі недуги і у дітей. У деяких регіонах навіть у п’ятирічних малюків поширення гінгівіту досягає 30%. Що вже говорити про середню вікову групу, в якій ті чи інші пародонтальні проблеми зустрічаються в 95-97% випадків.

Як відзначають фахівці, практично всі пацієнти, у яких виявляють запальні захворювання ясен, мають проблеми з гігієною порожнини рота. Мало того, багато хто з них навіть не знають про причини виникнення гінгівіту і пародонтиту, і яку роль в цьому відіграє гігієна.

гигиена зубов

Однак це зовсім не означає, що всі ці люди не чистять зуби. Належна гігієна зубів складається з багатьох аспектів:

  • Регулярність чистки зубів;
  • Якість чищення;
  • Правильно підібрана зубна щітка і паста;
  • Використання зубної нитки та інших допоміжних засобів для прочищення важкодоступних місць;
  • Професійне чищення зубів у стоматолога двічі на рік.

У чому небезпека хвороб пародонта

лечение гингвинита

Запальні процеси в ясенних тканинах на перший погляд можуть здатися безпечними. Хіба що вони викликають дискомфорт у вигляді:

  • Набряклості і хворобливості ясен;
  • Кровоточивості.

Але це лише на перший погляд, адже небезпека криється глибше. І якщо не вжити заходів, то навіть банальний гінгівіт здатний перейти в більш важку форму захворювання – пародонтит, який загрожує:

  1. Повна адентія при відсутності адекватного лікування. Причому у випадку з пародонтитом ймовірність втрати зубів вище в 5 разів, ніж при карієсі і його ускладненнях.
  2. Хронічним запальним процесом в ротовій порожнині з вогнищами гнійної інфекції в пародонтальних кишенях. Це може спровокувати розвиток системних захворювань: шлунково-кишкового тракту, серцево-судинних, нирок.

Пародонтологія – захворювання ясен

лечение заболевания дёсен

У пародонтології розрізняють три основні захворювання ясен, які, в свою чергу можуть класифікуватися по прояву на різні види:

  • Гінгівіт – запалення ясен без порушення цілісності білязубних з’єднаннь, викликане скупченням бактерій.
  • Пародонтит – деструктивне запалення м’яких тканин, що оточують зуб, бактеріальної етіології з порушенням зв’язкового апарату зуба, альвеолярного відростка.
  • Пародонтоз – дистрофічне ураження м’яких тканин в зубній області, яке розвивається на грунті системних захворювань.

Причини гінгівіту і пародонтиту

Причинами розвитку ясенних захворювань запального типу (гінгівіт і пародонтит) стає бактеріальна інфекція, яка розвивається в результаті скупчення патогенних мікроорганізмів в зубоясеній борозні.

причины возникновения пародонтита

Як би добре ми не чистили зуби, які б дорогі пасти та щітки не використали, ми не зможемо вичистити весь наліт з зубів. Поверхня буде чиста, а от міжзубний простір і зубоясена борозна будуть день у день накопичувати бактеріальну плівку.

Згодом цей наліт минерализуется і перетворюється на зубний камінь, де розвиток бактеріальної інфекції не зупиняється, а лише прогресує. В результаті цього починаються запальні процеси. На початковій стадії запалення зачіпає лише поверхню ясна, не утворюючи пародонтальних кишень. Це гінгівіт.

гингвинит

Однак без дотримання належної гігієни порожнини рота запалення продовжує розвиватися, а ясна все більше опухати. В результаті чого місце кріплення зуба до ясен починає знижуватися по кореню. Десна відшаровується від зуба і утворюються так звані пародонтальні кишені. У них також накопичується наліт, який згодом твердне, розвивається бактеріальна інфекція.

В цьому випадку деструктивному ураженню піддається вже і кісткова тканина. Це і є пародонтит.

пародонтит потеря зубов

Якщо своєчасно не почати лікування, то пацієнт ризикує втратити зуб. Лікування включає в себе проведення вектор-терапії – ультразвукового чищення пародонтальних кишень спрямованої дії з видаленням інфекційних вогнищ і обробкою уражених ділянок спеціальними антисептичними і регенеруючі розчинами.

Залежно від стадії захворювання може знадобитися до 10 процедур.

Пародонтологія та гігієна

профессиональная чистка зубов

Як відомо, простіше попередити захворювання, ніж лікувати. Сьогодні все більше людей вдаються до профілактичних стоматологічним процедурам з метою збереження здоров’я порожнини рота. Регулярне проведення професійного чищення зубів скорочує ризик розвитку пародонтальних і стоматологічних захворювань практично до нуля. В процесі чистки лікар:

  • За допомогою спеціальних приладів дробить і видаляє зубний камінь;
  • Знімає м’які відкладення з поверхні зубів і важкодоступних місць;
  • Видаляє пігментований наліт;
  • Полірує поверхню зубів;
  • Зміцнює емаль мінеральними препаратами.

Ця процедура триває 30-60 хвилин. Рекомендується проводити її двічі на рік. А пацієнтам з брекет-системами – 4 рази на рік.