Діагностика та лікування зубів

Більшість людей звертаються до стоматологів лише тоді, коли з’являються болі в зубах, набряк ясен, підвищена чутливість, кісти. Подібні симптоми проявляються на тлі різних стоматологічних захворювань, і вже виходячи із специфіки патології, і на базі проведеної діагностики лікар призначає оптимальне лікування зубів. Яку б методику не обрав би фахівець, основною метою лікування залишається збереження функціональності і естетики зубів, і сучасні технології дозволяють добиватися довговічного результату швидко і безболісно.

Коли потрібне лікування і протезування зубів

Про те, що профілактичне відвідування стоматолога необхідно як мінімум раз на півроку навіть при відсутності будь-яких скарг, знає практично кожен. Болі ж в зубах, навіть найнезначніші є невідкладним приводом для лікування.

І чим раніше буде звернення до фахівця, тим вище шанс максимально зберегти «рідні» тканини зуба і тим менше втручання буде потрібно.

Диагностика заболевания зубов

Також на необхідність термінового відвідування стоматолога можуть вказати наступні причини:

  • Гіперчутливі зуби до холодного, гарячого, солодкого;
  • Гнильний запах з рота;
  • Набряклість і кровоточивість ясен;
  • Поява на зубах чорних плям, шорсткостей, нерівностей, а також при пігментації емалі;
  • Складнощі з відкриванням рота;
  • Травми;

Протезування є одним з варіантів лікування і відновлення зубів у разі їх втрати або масштабного руйнування. Які ж причини варто розглядати в якості прямих показань до протезування?

  1. Стирання зубів і зовнішні дефекти є показанням до протезування вінірами і коронками;
  2. Руйнування часткове або повне коронкової частини зуба при збереженні коренів передбачає протезування коронками, в тому числі і з використанням штифтів.

Протезирование зубов с помощью имплантов Установка коронки на имплант

  1. Одиничну, часткову або повну адентію можна виправити методами знімного і незнімного протезування, а також із застосуванням імплантаційних технологій.
  2. Множинні дефекти зубів.

Методи і час лікування зуба

Стоматологічна допомога – це комплекс заходів, спрямований на усунення деструктивних і запальних процесів в ротовій порожнині, а також на відновлення естетики і функціоналу зубів.

Лікування карієсу зубів залишається одним з найбільш частих приводів для звернення до дантистів. Цій проблемі схильні пацієнти різного віку, від однорічних малюків до літніх людей. Сучасна стоматологія має безліч засобів і методик, що дозволяють лікувати карієс в самих різних стадіях – від невеликої плями до глибокого ураження всього зуба (або ж всієї коронки зуба або всієї поверхні коронки зуба).

У тому випадку, якщо пацієнт тривалий час відтягував похід до стоматолога, або лікування карієсу проводилося неякісно, можуть виникнути такі ускладнення, як пульпіт або періодонтит. В цьому випадку потрібно більш серйозне і тривале втручання.

Звичайно потрібно один або кілька візитів до лікаря при такому роді захворювань. Конкретні терміни лікування залежать від складності того чи іншого випадку.

Протезування і імплантація вважаються самим тривалим лікуванням. У деяких випадках процес може зайняти довгий період. Однак сучасні методики дозволяють сьогодні встановлювати імпланти за один прийом.

Регулярний профілактичний огляд у стоматолога є гарантом здоров’я зубів і швидкого і максимально комфортного лікування в разі потреби.

Ендодонтичне лікування

Коли запущений або погано залікований карієс проникає вглиб зуба і запалення доходить до каналів, лікар діагностує пульпіт. В цьому випадку потрібно ендодонтичне лікування, при якому стоматолог проводить очищення кореневих каналів з видаленням патологічних тканин. Зазвичай кореневі канали пломбуються в один візит, але в певних випадках в канали закладається лікарська речовина і ставиться тимчасова пломба.

Лечение зубных каналов

Через певний період часу на повторному візиті пацієнт проходить рентгенографічне дослідження, за допомогою якого вдається відстежити динаміку лікування. Якщо запальний процес купований, то зуб знову піддається антисептичної обробки і вже фінішної пломбування з реставрацією зубної коронки пломбувальним матеріалом

Якщо на етапі пульпіту лікування було якісним або не проводилося зовсім, захворювання переходить в наступну стадію – періодонтит. Коли уражаються навколишні тканини зуба, так званий періодонт (зв’язковий апарат зуба і кістка), можуть утворюватися гранульоми або кісти.

Лечение пульпита

Якщо в верхівці кореня з’являється гранульома або кіста, то це не є приводом до видалення зуба. У тому випадку, коли терапія не дає позитивного ефекту протягом півроку, застосовується РВК операція – резекція верхівки кореня через розріз в яснах.

Основні етапи лікування періодонтиту:

  1. Проведення рентгенівського знімка для визначення осередку ураження і масштабів.
  2. Введення місцевої анестезії.
  3. Видалення пульпи або пломбувального матеріалу разом з ураженими тканинами зуба.
  4. Чистка каналів з доступом до періодонта і вогнища запалення.
  5. Звільнення тканин від запальної рідини.
  6. Накладення в канали антисептичних засобів.
  7. Тимчасове або постійне пломбування зуба.

Під час лікування можуть призначатися протизапальні препарати. Після купірування запального процесу тимчасова пломба знімається, канали знову прочищаються і пломбуються під контролем рентгена постійною пломбою.

Ремінералізація

Якщо при огляді лікар виявить у пацієнта початкову стадію карієсу на етапі невеликого плями, то в цьому випадку лікування буде полягати в зміцненні емалі.

Реминерализация

Ремінералізуюча терапія передбачає нанесення на поверхню зубів препаратів з високою концентрацією фтору, фосфору, цинку і кальцію. Процедура ця абсолютно безболісна, не викликає дискомфорту і найголовніше – не вимагає свердління.

Крім лікування початкової стадії карієсу ремінералізація також має й інші показання:

  • Аномалії зубів при вагітності і в період лактації;
  • В якості профілактики після видалення твердих відкладень, відбілювання зубів і зняття брекетів;
  • Підвищена чутливість зубів;
  • Травми зубів і інші механічні пошкодження;
  • Гіпоплазія;
  • Флюороз;
  • Дефіцит кальцію і фосфору.

Лікування передніх зубів

Передні зуби, що входять в зону посмішки, вимагають особливої уваги. В цьому випадку естетика кінцевого результату лікування має принципове значення. Тому лікар повинен мати достатній досвід в реставрації зубів: вміти правильно і точно підбирати відтінок світлових композитних матеріалів, відтворювати анатомічний «малюнок» та форму зуба.

Найефективнішим і затребуваним сьогодні варіантом лікування для передніх зубів, які втратили естетичний вигляд, залишаються вініри. Ці накладки здатні маскувати відколи, тріщини, пігментацію, неідеальну форму одиниць, міжзубні щілини і навіть виправляти незначну кривизну зубного ряду.

Якщо ж зуб зруйнований більш ніж на 50%, то єдиним виходом тут залишається реставрація коронкою.

Лікування ясен зубів

Захворювання ясен умовно можна розділити на дві категорії:

  1. Запальні захворювання пародонту: гінгівіт, пародонтит;
  2. Травматичні патології: рецесія ясен, патологічні тяжі і вуздечки.

Лечение дёсен зубов

Ясенні патології дуже підступні, адже виявити їх на початковому етапі буває складно. Зазвичай до лікарів звертаються пацієнти, які вже мають рухливість зубів. В цьому випадку зуб вже втрачає велику частину кісткової опори, і лікування тут потрібно більш масштабне.

Існує консервативне і хірургічне лікування запальних захворювань пародонту і кожне з них має свої показання.

  • Якщо при діагностиці глибина пародонтальної кишені не досягає 6 мм, то застосовується консервативне лікування: чистка зубів від твердих відкладень і полірування поверхні коренів. Для чищення використовуються як механічні апарати, так і ультразвукові.
  • Хірургію підключають тоді, коли глибина пародонтальних кишень перевищує 6 мм. Для цього на яснах проводиться надріз для доступу до зони ушкодження. І далі проводиться чистка кишені і коренів зубів. При необхідності також може проводитися відновлення щелепної кістки методом регенерації.

Для лікування травматичних патологій застосовується пластика по відновленню ясен.

Лечение воспаления дёсен

Анестезія при лікуванні зубів

Знеболювання при лікуванні зубів потрібно не завжди, а лише при значних ураженнях зуба. Глибокі шари дентину мають нервові закінчення. Тому навіть незначний вплив на цю область зуба може заподіяти пацієнтові біль. Анестезія застосовується для виключення дискомфорту і усунення больових відчуттів.

Анестетики в стоматології використовуються гіпоалергенні. Шприци для їх введення мають надтонкі голки, які не завдають болю.

Анестезия при лечении зубов

У ряді процедур нерідко використовуються аплікаційні анестетики. Нанесення гелю на слизову оболонку знижує чутливість зубів. Такий метод знеболення застосовується при відбілюванні зубів або при чищенні зубного каменю.

Чому болить зуб після лікування

Нерідко після лікування глибокого карієсу пацієнт може відчувати біль залікованого зуба, особливо при жуванні. Цей стан не вважається ускладненням і має раціональне пояснення. При навантаженні на зуб нова пломба тисне на пульпу в результаті чого і виникає дискомфорт. Через 2-3 дні болі проходять самостійно.

Почему болит зуб

Однак якщо болі мають інтенсивний, ниючий і пульсуючий характер, відчуваються і в стані спокою і не проходять навіть після прийому знеболюючого препарату, то потрібно терміново йти до лікаря. Найімовірніше лікування було проведено неякісно, і запальний процес продовжив активно розвиватися.

Особливості процесу лікування зубів під коронкою

Найчастіше пацієнти скаржаться на біль зубів під коронками. Після встановлення протезів просідання ясен і оголення зубних «шийок» трапляється нерідко. В результаті цього під коронками може початися карієс, пульпіт, періодонтит. Тому, при появі болю під коронками, звернутися до лікаря потрібно терміново.

Лечение зубов под коронкой

Якщо при діагностиці під протезом виявиться запальний процес, лікування буде мати на увазі зняття протезних конструкцій і подальше проведення всіх необхідних заходів, спрямованих на збереження зуба.

Вартість лікування зубів

У 2019 безкоштовне лікування зубів практично вичерпало себе.

Приватні клініки базують свою роботу на інноваціях. Сучасні матеріали, новітні методики, прогресивне обладнання, кваліфіковані фахівці проводять діагностику та лікування на високому рівні. У цьому випадку пацієнт платить за комфорт, здоров’я і естетику.

До того ж ціни на лікування залишаються доступними. Наприклад, лікування карієсу під ключ обійдеться від 300 до 1000 гривень в залежності від матеріалів і складності.