Етапи ендодонтичного лікування

1. Діагностика та знеболювання

2. Формування доступу до каналів

3. Видалення нерва і чистка каналів

4. Пломбування каналів

5. Реставрація коронки
В дентальній медицині є безліч загадкових термінів, які простим пацієнтам мало про що говорять. Наприклад, ендодонтія для більшості клієнтів клінік стоматології залишається лише вузькоспеціалізованим поняттям, однак практично кожен з нас стикався з ендодонтичним лікуванням прямо або побічно. Саме тому важливо розуміти суть і цілі цієї тонкої роботи, від якої часто залежить порятунок на перший погляд безнадійних зубів.
Ендодонтія – що це?
Стоматологічна терапія охоплює різні спрямованості дентальної медицини. Одним з таких розділів є ендодонтія, яка вивчає будову і функції внутрішніх тканин зуба – пульпи, дентину, що відносяться до ендодонтії. У перекладі з грецької мови «endon» означає всередині, а «донт» – зуб. Так і виходить, що ендодонтія – це наука про будову зубів.
Наші зуби, як айсберги. Зверху, над яснами, видніється менша його частина – коронка. Вона складається з емалі та дентину. Емаль більш ніж на 95% складається з мінералів і є дуже твердим матеріалом – найміцнішим в нашому організмі.
Емаль грає роль покриття зуба, яке захищає внутрішній слабкий шар – дентин. Він більш крихкий і пухкий, але саме дентин задає колір нашим зубам і в ньому ж розташовується так зване серце зуба – пульпа.
Ближче до ясен в області шийки шар емалі тоншає і з’єднується з зубним цементом – кістковим матеріалом, з якого складається корінь. Це і є основа зуба, прихована під яснами.
Залежно від виконуваної функції і навантаження, кількість і розміри коренів у зубів можуть бути різнмини. У різців, наприклад, один корінь, а у премолярів – три. У кожному корені знаходиться зубний канал, який заповнений пульпою – м’якою волокнистою тканиною.
У пульпі зосереджені нерви, лімфатичні і кровоносні судини, за рахунок чого зуби живуть, харчуються і залишаються здоровими, міцними. Ця тканина дуже чутлива і найменша інфекція викликає її запалення.
Залежно від локалізації і характеру запалення пульпи розрізняють два діагнози: пульпіт – запалення пульпи в порожнині зуба і періодонтит – запалення кореневої частини зуба і оточуючих його тканин.
Ендодонтичне лікування – це метод лікування кореневих каналів зубів, який проводиться при діагностуванні періодонтиту або пульпіту, а також в ряді інших показань. Ця процедура вимагає від лікаря високого рівня професіоналізму, адже від якості роботи залежить подальший стан зуба.
За статистикою 97% зубів з запаленням пульпи піддаються лікуванню і можуть прослужити не один десяток років при належному догляді.
Ендодонтичне лікування – показання
Не завжди навіть найсерйозніші захворювання і травми можуть стати причиною видаляти зуб. Ендодонтичне лікування дозволяє зберегти навіть безнадійні зуби і має безліч показань:
- Глибокий карієс і пульпіт;
- Періостит – флюс;
- Періодонтит;
- Кіста;
- Підготовчий етап протезування;
- Серйозна травма, руйнування зуба і підготовка до реставрації.
Ендодонтія – інструменти та апаратура
Сучасна ендодонтія в своєму арсеналі має безліч різних засобів, що дозволяють здійснювати лікування на найвищому рівні. Всі інструменти і апаратура розроблялися з урахуванням того, що робота з каналами зубів вимагає особливої тонкості і точності, делікатності і максимальної ефективності. Завдяки цьому ризик виникнення ускладнень після лікування зводиться до нуля.
У клініці Одонтосфера ми використовуємо новітню апаратуру:
- Радіовізіограф дозволяє не тільки проводити високоточну діагностику, а й контролювати весь процес лікування, якість чищення і пломбування каналів зуба. Процедура займає всього пару хвилин, абсолютно безпечна і максимально інформативна.
- Апекс-локатор дозволяє заглянути в середину каналу, оцінити його глибину і розташування дна. З цим апаратом ендодонтичне лікування стало набагато простіше і якісніше. Лікар може оцінити рівень обробки порожнини каналу, уникнути пошкодження кореневої верхівки і точно розрахувати необхідну кількість пломбувального матеріалу.
- Ультразвук – універсальний прилад, який може використовуватися при ендодонтичному лікуванню практично на всіх його етапах. Ультразвук дозволяє формувати доступ до каналів, проводити їх розпломбування, видаляти штифти, поставлені раніше і навіть уламки інструментів. Крім того ультразвук підсилює дію іррігантів. Це дозволяє домагатися більш глибокої і якісної обробки каналів.
- Мікроскоп – незамінний інструмент, який значно спрощує ендодонтичне лікування, відкриваючи лікарю кращий огляд патологічної області. Застосовують мікроскопи і в діагностиці, і в складних ендодонтичних випадках. Наприклад, при обробці і пломбуванні дуже вузьких каналів або при видаленні обламаних інструментів.
У клініці Одонтосфера мікроскопи застосовуються і в лікуванні пульпіту, періодонтиту. Якість процедури при цьому значно зростає.
Матеріали в ендодонтії відповідають всім необхідним вимогам. Вони гіпоалергенні, легкі у використанні, дозволяють добиватися відмінної герметизації каналів, довговічні, стійкі, естетичні, безпечні і доступні для рентгенівської діагностики.
Етапи ендодонтичного лікування
Видалення нерва зуба і всі інші маніпуляції лікування ендодонта проводяться під місцевою анестезією і абсолютно безболісно, делікатно і комфортно. При панічних атаках і серйозній дентофобії ендодонтичне лікування може проводитися із застосуванням загального наркозу.
Етап перший – діагностика
Після проведення візуального огляду і радіовізіографії лікар оцінює масштаб і локалізацію запалення, складність тієї чи іншої ситуації і можливість збереження зуба.
Етап другий – знеболювання
Оскільки пульпа неймовірно чутлива, то і анестезія при ендодонтичному лікуванню потрібна сильніша. Найчастіше вибір робиться в сторону «Ультракаїну». У стоматології використовують інфільтраційну анестезію. Діє вона швидко і довго.
Вже через 5 хвилин пацієнт відчуває дію препарату. І протягом як мінімум години лікар може спокійно робити свою роботу. Саме цей вид анестезії в народі називають «заморожуванням».
Етап третій – формування доступу до каналів
Проводиться висвердлювання порожнини зуба з формуванням доступу до кореневих каналів.
Етап четвертий – депульпація
Видалення нерва практично завжди супроводжує ендодонтичне лікування. Проте видалення може бути як повним – викорінення, так і частковим, коли лікар приймає рішення ампутувати лише коронкову частину пульпи, при цьому залишаючи її кореневу частину.
У деяких випадках стоматолог може прийняти рішення про накладення спеціальних паст, що вбивають нерв, під тимчасову пломбу. І лише через якийсь час проводиться чистка каналів. Цей метод використовується сьогодні все рідше на увазі його тривалості.
Етап п’ятий – обробка каналів
Після видалення пульпи, канали чистять і обробляють дезінфікуючими розчинами. Після цього в залежності від клінічної картини може знадобитися внесення в канали ліків під тимчасову пломбу для зупинки запального процесу.
Наприклад, так діють при періодонтиті. Цей етап лікування може бути розбитий на кілька візитів, в ході яких лікар буде оцінювати ефективність терапії і продовжувати її до повного усунення запального процесу.
Етап шостий – пломбування каналів
Для пломбування використовуються гутаперчеві стержні. Необхідна кількість стержнів вводиться в канал зуба до його щільного наповнення. Після цього надлишки стержнів зрізаються, і вони ущільнюються гарячим інструментом для герметизації.
Етап сьомий – реставрація коронки
Відновлення цілісності коронкової частини зуба проводиться з використанням фотополімерного композиту. Матеріал наноситься пошарово і кожен шар полімеризується спеціальною лампою.
Після відновлення форми і цілісності коронки, лікар відтворює анатомію зуба з формуванням фіссур.
Ускладнення після ендодонтичного лікування
Сучасна стоматологія сьогодні досягла такого рівня, що ризик розвитку ускладнень після ендодонтичного лікування зведений практично до нуля. Однак все ж пацієнти можуть зіткнутися з ситуацією, коли процедура була проведена з помилками на увазі недосвідченості або неуважності лікаря і неправильної тактики лікування:
- Не проведено візіографічного контролю чистки і пломбування каналів;
- Пломбуються канали не герметично;
- Перфорація зубного кореня;
- У каналі обламується інструмент;
- Вихід інфекції за верхівку кореня.
У клініці Одонтосфера працюють кваліфіковані фахівці, і всі етапи лікування супроводжуються контрольними знімками і проводяться з використанням спеціальної апаратури. Якість проведеного лікування у нас знаходиться на найвищому рівні.
Однак не варто забувати, що за статистикою в 50% випадків у пацієнтів болить зуб після видалення нерва протягом декількох днів. Ці болі помірні, не є ознакою патології і проходять самі собою. А полегшити стан допоможуть знеболюючі та протизапальні препарати, які рекомендує лікар.
Якщо ж біль нестерпний, інтенсивний і не проходить навіть після прийому анальгетиків, то потрібно звернутися до лікаря вдруге..