Чи знаєте ви, що більше половини людей мають ті чи інші порушення прикусу? Причому третина з них потребує серйозної корекції. І це лише мала частина проблем, які вирішує ортодонтія. Вроджені та набуті аномалії щелеп і зубів – це основна сфера вивчення даного розділу стоматології. Завдяки сучасним технологіям і величезному арсеналу засобів і методів на сьогоднішній день ортодонти здатні виправляти навіть найскладніші дефекти, даруючи пацієнтам здоров’я і красу посмішки.
Ортодонтія – особливості та цілі
Що робить посмішку привабливою? В першу чергу – цілісність зубного ряду, здоровий вигляд зубів, білизна, і, звичайно ж, їх правильне положення. Якщо перекласти дослівно з грецької мови термін «Ортодонтія», то ми отримаємо фразу «прямий зуб», яка відповідає специфіці даного розділу стоматології.
Однак не тільки вирівнюванням зубного ряду займається ортодонтія. Іноді пацієнти стикаються з безліччю проблем, починаючи від порушення структури зубного ряду, неправильне положення зуба і закінчуючи розвитком щелепно-лицьових дефектів, аномалій прикусу.
Причин для розвитку патологій може бути багато:
- Раннє випадання молочних зубів;
- Пізнє випадання молочних зубів;
- Швидкий або повільний розвиток щелепи;
- Ротове дихання;
- Шкідливі звички і безліч інших.
Зазвичай до 13 років у дітей відбувається зміна жувальних зубів. І в цей період дуже важливо відвідувати лікаря, щоб вчасно вирішити можливі проблеми на етапі їх виникнення. У цьому випадку лікування буде профілактичним, нетривалим і легким.
Якщо ж дефекти вже сформувалися, вроджені чи набуті з віком, то потрібно часом тривале лікування із застосуванням ортодонтичних конструкцій і навіть оперативного втручання.
Ортодонтичне лікування – методи
Різних дефектів і порушень в зубощелепній системі досить багато і розвиваються вони з різних причин. І в залежності від особливостей патології і чинників, що спровокували її появу, лікар вибирає оптимальний метод лікування.
Діагностика починається з опитування. І тут лікарю дуже важливо зрозуміти причину виникнення даної аномалії. Так що не варто дивуватися, якщо ортодонт цікавитиметься вашими шкідливими звичками в дитинстві: смоктання пальця, язика, закушування губ, ротове дихання та інше.
Також можуть знадобитися апаратні методи діагностики: телерентгенографія або ортопантомограмма. Спираючись на отримані в ході дослідження результати, лікар вибирає оптимальний варіант лікування:
- Хірургічна операція;
- Ортодонтичні апарати;
- Фізіотерапія: гімнастика, масажі, апаратна стимуляція, лазер терапія.
Ортодонтична хірургія

Оперативне втручання на твердих і м’яких тканинах щелепно-лицевої ділянки покликані виправити прикус і відновити симетрію обличчя, порушену в результаті придбаної або вродженої деформації.
До такого методу вдаються в тих випадках, коли апаратна терапія не приносить результату або зовсім не може бути використана. Наприклад, в разі прогенічного і прогнетичного прикусу, коли нижня щелепа або надмірно велика, або сильно недорозвинена, використання ортодонтичних конструкцій може привести до:
- Травмування щелепних суглобів;
- Гіпертонусу жувальних м’язів;
- Розхитування зубів;
- Спазмів лицьових м’язів.
Нерідко при неправильному зростанні зубів, їх скупченості, перед установкою ортопедичного апарату може знадобитися видалення деяких одиниць. Створення вільного простору необхідно для спрямованого і контрольованого зсуву зубів і вирівнювання ряду.
Для установки брекетів може також знадобитися імплантація в кісткову тканину верхньої або нижньої щелепи мікро-імплантатів – маленьких (не більше 10 мм) титанових гвинтів, які грають роль кріплення. З ними лікування проходить значно швидше, а ефект більш передбачуваний і підконтрольний.
Також може застосовуватися в ортодонтичній хірургії метод виборчого (апроксимального) зішліфовування. Це досить ефективна методика, яка;
- Коригує контакт і оклюзію зубів;
- Знімає напругу;
- Знижує навантаження.
В ході даної процедури зпилюється верхній шар зубної емалі при виникненні передчасного контакту.
Деякі види хірургічного лікування в ортодонтії пов’язані в пародонтологією. Наприклад, френулопластика – операція по корекції вуздечки язика або верхньої губи, яка нерідко стає причиною діастеми. У цьому випадку лікування потрібно комплексне: хірургія і використання ортодонтичних апаратів.
Ортодонтичні апарати

Вважається, що ортодонтичні конструкції використовуються виключно для вирівнювання зубів. Це без сумніву так. Однак це лише мала частка того, на що здатне апаратне лікування в ортодонтії. Показань для використання даної методики досить багато, виходячи з чого, прийнято розрізняти три основних види апаратів:
- Профілактичні – попереджають дефект;
- Лікувальні – виправляють дефект;
- Ретенційні – закріплюють результат лікування.
В ортодонтії використовується кілька десятків різних видів конструкцій. Але найбільш популярними залишаються:
Ортодонтичні пластини;
- Ортодонтичні брекети;
- Ортодонтичні капи.
Пластини в ортодонтії використовують як по відношенню до дітей, так і в лікуванні дорослих пацієнтів з уже сформованими дефектами. Такі конструкції виготовляються, як правило, індивідуально для кожного пацієнта і показують свою ефективність при:
Брекет-система відноситься до незнімного виду конструкції. Вони досить ефективні, різноманітні і популярні. Їх застосовують для вирівнювання і прорізування зубів, виправлення прикусу, виправлення щелепно-лицьових дефектів. Брекети розрізняються за матеріалом виготовлення, способу кріплення і конструкційних особливостей кріплень. У кожного типу є свої переваги і недоліки.
Одним з головних мінусів брекетів вважається їх не естетичність. Однак це стосується хіба що металевих конструкцій. Сьогодні ж сучасна ортодонтія володіє гарними і непомітними системами: лінгвальними, сапфіровими. Вони практично не помітні на зубах, проте їх вартість перевищує всі інші варіанти ортодонтичних апаратів.
Ортодонтична фізіотерапія

В ортодонтії лікування пов’язане зі складними перебудовними процесами в кісткових структурах. І в залежності від віку пацієнта і складності того чи іншого випадку ці процеси можуть проходити з різною швидкістю і ступенем інтенсивності.
Фізіотерапія покликана полегшити і прискорити процес виправлення дефектів і входить в комплексне ортодонтичне лікування поряд з хірургією, медикаментозною та апаратною терапією. В ортодонтії можуть застосовуватися такі методи фізіотерапевтичного впливу, як:
- Вібромасажі;
- Акупунктура;
- Парафінолікування;
- Електротерапія;
- лазер;
- Ультразвук;
- Вакуум та безліч інших.
Фізіотерапія надає стимулюючого ефекту на область, яку потрібно змінити. Такі методи допомагають швидше прорізуватися «запізнілими» зубам, розслаблюють м’язи і суглоби, стимулюють обмін речовин і кровообіг в тканинах, роблять кісткові структури більш піддатливими для виправлення дефектів.