Коронки з діоксиду цирконію

Коронки з діоксиду цирконію виглядають натурально і мають міцність, яка перевищує характеристики стандартної протезної кераміки в 4 рази.

Максимальна естетичність, міцність, відповідність біологічних характеристик і кольору – це головний критерій відмінного заміщення втрачених зубів протезами. Коронки з діоксиду цирконію на сьогоднішній день вважаються найкращою альтернативою металокераміці. Вони виглядають натурально і мають міцність, яка перевищує характеристики стандартної протезної кераміки в 4 рази.

Коронки на основі діоксиду цирконію – особливості

Однією з основних переваг цирконієвих протезів є те, що така коронка безметалева, тобто не містить металевого каркасу. Сам же діоксид цирконію володіє білим або молочним кольором і на такій остові керамічна коронка на зуб має вигляд більш натуральний і естетичний.
Коронки из циркония

Тут варто розуміти, що цирконій (Zr) – це метал сріблястого кольору, який має високу пластичність і стійкість до корозії. А діоксид цирконію – це вже зовсім інший матеріал, який виходить на основі Zr. Але також в його виробництві застосовується ітрій для стабілізації, а для підвищення міцності і жорсткості оксид збагачується алюмінієм.

Крім відмінних характеристик стійкості і міцності, діоксид цирконію є абсолютно біосумісним матеріалом. Саме тому його так активно застосовують в медицині: ортопедії, стоматології.

Коронки з діоксиду цирконію – види

У протезуванні використовується два види цирконієвих коронок:

  • Монолітні коронки виготовляють з цільного блоку діоксиду цирконію без додаткового покриття. Їх встановлюють в основному на жувальні зуби, оскільки естетика таких протезів кілька поступається виробам класичного вигляду.
    Коронки из диоксида циркония
  • Класичні коронки мають лише каркас з діоксиду цирконію. Зверху ж вони покриваються керамікою, зазвичай це фарфор, який надає протезам природну прозорість, максимальну натуральність і естетичність. Як правило, саме такі коронки з діоксиду цирконію доцільніше ставити на передні зуби.

Виготовлення коронок з діоксиду цирконію

Виготовляються цирконієві коронки на дорогому обладнанні з використанням спеціальних програм по створенню тривимірних макетів і фрезера. Ця технологія називається CAD / CAM. По суті, даний метод є 3D скануванням з подальшим моделюванням зубного протеза в цифровому форматі на комп’ютері. Після необхідних коректувань готовий макет передається на фрезер, який і виточує коронку або мостовий протез.
Изготовление коронок из диоксида циркония

Після обточування зубів під протезування, лікар знімає зліпок за допомогою пластичних мас.
Безметалловая коронка из диоксида циркония

Далі в лабораторії в програмі моделювання на базі знімків створюється 3d модель щелепи пацієнта. Завдяки високій якості зображення і програмному забезпеченню колір коронок підбирається максимально точно, тон в тон з рідними зубами.

Також в створенні матриці враховуються кордону уступу і багато інших характеристик, що дають змогу зробити коронку повністю відповідну до анатомії зубів, оклюзії і т.д. На цьому етапі вирішується, який саме вид коронки буде виготовлений: монолітний або тільки каркас для класичного протезу.

Циркониевая коронка Коронки из диоксида циркония на передние зубы

Третій етап полягає в виточуванні коронки або каркаса з цирконієвого блоку. Готова цифрова модель передається на фрезерну установку з програмованим управлінням, де в спеціальній камері і відбувається формування коронки. Після виточування відбувається випал готового виробу протягом декількох годин в спеціальній печі. Завдяки високотемпературній обробці діоксид цирконію набуває міцністі і стійкісті.
Коронки из диоксида циркония на жевательные зубы

Коронки з діоксиду цирконію – установка

Процедура протезування починається з підготовчого етапу. Після огляду у лікаря пацієнту може знадобитися лікування каріозних зубів або інших виявлених патологій. Лише після санації порожнини рота можна приступати безпосередньо до протезування.

Нерідко зуби, на які буде встановлена коронка, депульпірують. Це робиться в тих випадках, коли є ймовірність надмірного стоншування стінок камери або отримання опіку пульпи при препаруванні, є запальний процес в зубі і оточуючих його тканинах (гінгівіт, пародонтит).

Після депульпації (якщо вона була потрібна) зуби обточують, створюючи культю для коронки. Якщо верхня частина зуба сильно зруйнована, але ціла його основа, то використовується штифт або культьова вкладка. А також установка коронок може проводити на імплантати.

Установка коронок из диоксида циркония

Після завершення підготовчого етапу починається процес створення коронки:

  • Сканування;
  • Моделювання;
  • Фрезерування;
  • Випал;
  • Покриття керамікою (якщо коронка класична).
    Поставить коронки из диоксида циркония

Коли коронка або мостовидний протез будуть готові, пацієнт приходить на прийом, де йому і встановлюють його, фіксуючи на цементі.

Коронка діоксиду цирконію на імплант
коронка на передний зуб

Цирконієві коронки вважаються ідеальним рішенням при протезуванні на імплантатах. Для таких коронок також застосовуються і абатменти, виготовлені з діоксиду цирконію. Завдяки біосумісності матеріалу адаптація ясен відбувається краще і швидше. Таким чином вдається отримати чудовий з точки зору естетики результат протезування.

Плюси і мінуси коронки з діоксиду цирконію

Безсумнівно, коронки з діоксиду цирконію вважаються одними з кращих. Вони мають масу плюсів і переваг перед іншими видами протезів:

  • Вони дуже міцні. Після випалу діоксид цирконію набуває колосальну міцність, яку можна порівняти хіба що з металом. Саме це дозволяє створювати з даного матеріалу навіть довгі мостовидні протези, не боячись їх поломки.
    Коронки из диоксида циркония для передних зубов
  • Тонка коронка. Дійсно, цирконієві протези значно тонше металокерамічних. Це означає, що зуби під них потрібно обточувати менше. Тим самим живі тканини зуба зберігаються максимально, отже, і термін експлуатації коронки буде більш тривалий.
  • Біосумісність і гіпоалергенність. Якщо у пацієнта є алергія на метали, то цирконієві коронки в цьому випадку будуть найкращим вибором.
  • Діоксид цирконію є діелектриком, тому у пацієнта не виникає таке захворювання, як гальваноз – захворювання, обумовлене дією гальванічних струмів, що з’являються внаслідок виникнення електрохімічних процесів в порожнині рота між металевими протезами. Подібне явище особливо актуально у курців з встановленими металокерамічними протезами.
  • Світлопроникність. Діоксид цирконію пропускає світло, що робить такі коронки більш схожими на натуральні зуби, на відміну від металокераміки.
    Пример коронок из диоксида циркония
  • Відсутність підвищеної чутливості зубів. Діоксид цирконію погано передає тепло і холод, і в цьому його основна перевага перед металокерамікою. При вживанні занадто холодної або надмірно гарячої їжі недепульпіровані зуби, що знаходяться під коронкою, не відчуватимуть дискомфорту, що нерідко відзначається при носінні протезів з металевим каркасом.
  • Довговічність. У порівнянні з металокерамікою цирконієві коронки служать на порядок довше.
  • Точність прилягання. Завдяки тому, що такі коронки проектуються і моделюються за допомогою спеціальних програм і виточуються запрограмованим фрезером, прилягання коронки до культі, краю ясна буде ідеальним.
  • Краще рішення для імплантів.

Незважаючи на численні переваги, є у такого типу коронок і недоліки. Серед мінусів цирконієвих коронок можна виділити наступні фактори:

  • Монолітна цирконієва коронка не підходить для відновлення фронтальних зубів, так як не володіє достатньою прозорістю (не плутати зі світлопроникністю). Внаслідок цього натуральність їх буде страждати, особливо, якщо у пацієнта рівень прозорості рідної емалі досить високий. Однак багато пацієнтів самі нерідко відмовляються від натуральної прозорості коронок.
    коронка из диоксида циркония на переднем зубе
  • Класичні коронки з діоксиду з порцеляновим покриттям досить крихкі через недостатню зв’язку між каркасом і покриттям. Внаслідок цього керамічний шар може бути схильний до сколів.
  • Фізіологічне стирання зубів-антагоністів, що контактують з міцним і стійким діоксидом цирконію, прискорюється.
  • Вартість цирконієвих коронок на порядок вище ціни на металокераміку. Але при цьому не варто забувати, що термін експлуатації і надійність їх все ж більше.

Показання до установки коронок з діоксиду цирконію
красивые керамические коронки

  • Найкращий варіант установки цирконієвих монолітних коронок або мостових протезів – на жувальні зуби.
  • Для передніх зубів доцільно вибрати класичний вид коронок, за умови встановлення мостовидного протезу, що складається не менше ніж з 4 коронок.
  • Для імплантів поодинокі коронки – ідеальне рішення.
  • При бруксизмі показані виключно монолітні коронки з діоксиду.

Однак є ситуації, коли такі коронки ставити все ж не варто. Це ситуації, коли потрібна одинарна коронка на різцях. Дво- і трьох- короночні мости на фронтальні зуби також не рекомендують ставити. В цьому випадку діоксиду цирконію краще віддати перевагу протезу зі склокераміки (дісілікат літію), які більш стійкі до відколів керамічного покриття і мають більш високу естетику.