Bone grafting

Кісткова пластика - це комплекс процедур по збільшенню обсягу кісткової тканини для встановлення імплантів.

Імплантація зубів стає можливою лише при дотриманні деяких вимог. Одним з головних умов імплантації титанового кореня є достатній обсяг щелепної кістки – не менше 10 мм. Саме тому кісткова пластика в стоматології часто залишається неминучою процедурою перед установкою імплантатів.

Кісткова пластика – показання

В останні роки ефективність заміщення відсутніх зубів з використанням дентальних імплантатів не викликає сумнівів. Але найчастіше лікарі-стоматологи стикаються з дефіцитом кісткової тканини щелепи, що ускладнює установку імплантів. Зазвичай це відбувається тому, що після видалення зуба навантаження на цю ділянку щелепи припиняється, а разом з цим знижується живлення і відбувається розсмоктування кісткової тканини – резорбція.

В стоматології розрізняють три види резорбції:

 1. Вертикальну, для якої характерно звуження альвеолярного відростка.
 2. Горизонтальну, при якій висота коміркового альвеолярного зменшується.
 3. Комбіновану, зі зменшенням альвеолярного відростка по горизонталі і вертикалі.
  Наращивание костной ткани челюсти

Якщо затягнути з відновленням відсутнього зуба, то дефіцит кісткової тканини стане настільки вираженим, що імплантація буде вже неможливою. У таких випадках не обійтися без кісткової пластики для нарощування висоти і ширини альвеолярного відростка. Це і призвело до розвитку такого важливого напрямку в дентальній імплантології, як операції кісткової пластики.
Челюсть после удаления зуба

Кісткова пластика при імплантації зубів

Виходячи з типу і ступеня резорбції, а також індивідуальних особливостей пацієнта і загальної клінічної картини лікар підбирає найбільш оптимальний метод кісткової пластики. У імплантології існує досить багато методик нарощування, однак найбільш часто використовуються три типи:

 • Синус-ліфтинг – кісткова пластика верхньої щелепи, яка застосовується у разі нестачі щелепної тканини в області гайморових пазух.
 • Розщеплення альвеолярного відростка. Найчастіше цю операцію називають імплантацією кістковою пластикою, так як є можливість одночасної імплантації імплантів і відновлення обсягу кістки.
 • Спрямована регенерація кістки.

У клініці Однотосфера всі операції по остеопластиці проводяться під місцевою анестезією. Процедура ця абсолютно безболісна. Однак при страху пацієнта є можливість використання седації. Тривалість хірургічного втручання складає 1-2 години, в залежності від обраної тактики, складності та обсягів операції.

Синус-ліфтинг

Бічні зуби верхньої щелепи розташовуються під гайморовими пазухами, саме тому впровадження імплантів в цю область щелепи пов’язане з ризиком пошкодження пазушної оболонки, якщо обсягу кістки недостатньо. Для збільшення висоти кістки використовується сама пазуха. Оболонка її акуратно відшаровується від кістки, відсувається, а що утворився в результаті цих маніпуляцій просвіт заповнюється кістковопластичними матеріалом.
Синус лифтинг

Ця операція проводиться двома методами: відкритим і закритим. У першому випадку формується ясенний клапоть, що відкриває доступ до щелепи і в кістці висвердлюється отвір. Через цей отвір лікар маніпулює інструментами, відсуваючи пазушну оболонку, а потім вводиться спеціальний матеріал. Цей тип операції більш травматичний, але і більш ефективний. Він дозволяє нарощувати великі обсяги кістки.
Открытый синус лифтинг

Закритий синус-ліфтинг не вимагає формування ясенного клаптя. Всі маніпуляції проводяться через вертикальний отвір, просвердлений в альвеолярному відростку. Тут також відводиться оболонка вгору і вводиться остеопластий матеріал. Цей метод менш інвазивний і дозволяє провести одномоментну імплантацію.
Закрытый синус лифтинг

Розщеплення альвеолярного відростка – етапи операції

Цей метод вважається найбільш популярним при горизонтальній резорбції. Він дуже ефективний і менш витратний. Кісткова пластика за даною технологією може проводитися і на нижній щелепі, і на верхній одночасно з імплантацією.

 1. Формується ясенний клапоть, що відкриває доступ до альвеолярного гребеню. Потім за допомогою спеціальної фрези здійснюється пропив борозни, глибина якої відповідає висоті майбутнього імплантату.
  Распил в челюстной кости
 2. Першим свердлом намічаються місця установки імплантів.
  Намечаем места установки имплантов
 3. У підготовлені отвори вкручуються спредери, починаючи з меншого діаметру.
  Сверление челюсти мелкими спредерами
 4. Далі використовуються спредери ширше, які поступово збільшують розщеплення альвеолярного відростка.
  Сверление челюсти крупными спредерами
 5. Розщеплення спредером різного діаметру проходить поступово до досягнення щілини шириною, необхідної для імплантації імплантів.
  Подготовка челюсти для вживления имплантов
 6. Після цього вкручуються самі імплантати.
  Вкручивание имплантов в челюсть
 7. Ущелина заповнюється остеопластичним матеріалом. При необхідності кістковий матеріал наноситься і зверху альвеолярного відростка для збільшення його висоти.
  заполняется остеопластическим материалом
 8. Після цього кістка покривається спеціальною мембраною і ясенним клаптем, рана зашивається.
  Зашивание десны после операции

У наступні 4 місяці відбувається зрощування кістки з пластичним матеріалом – остеоінтеграція.

Кісткова пластика розщепленням – переваги
Костная пластика в стоматологии

У розщепленні альвеолярного відростка є ряд незаперечних переваг перед іншими техніками нарощування кісткової тканини:

 1. Розщеплення дозволяє зберігати стінки кістки цілими. Вони практично не мають судин і їх порушення призвело б до більш тривалої остеоінтеграції. Коли як внутрішній губчастий шар чудово оснащений кровоносними судинами, стовбуровими клітинами, що сприяє більш швидкому і якісному остеогенезу.
 2. Цей метод пластики не вимагає дорогих матеріалів і вважається одним з найдоступніших.
 3. У більшості випадків є можливість установки імплантів одночасно з пластикою, що значно скорочує час відновлення втрачених зубів.

Який матеріал використовується в кістковій пластиці
костная пластика при имплантации

У деяких випадках кісткову пластику здійснюють з використанням елемента кістки пацієнта. Беруть трансплантат з нижньої щелепи або з підборіддя. Той факт, що остеоінтеграція з «рідним» матеріалом проходить краще – поза всякими сумнівами. Однак в цьому випадку інвазивність операції виростає в 2-3 рази: в місці нарощування і в місці забору «донорського» матеріалу. При цьому збільшується період відновлення.

Сучасна стоматологія пропонує широкий асортимент кістковопластичних матеріалів на основі тканин тварин – ксеноімплантатів, які показують чудові остеоіндуктивні якості, абсолютно біосумісні з аутогенною кісткою і повністю зберігають структуру кісткової матриці.

У клініці Одонтосфера використовуються тільки найкращі, передові матеріали німецького та корейського виробництва.

Після кісткової пластики

Болі після проведення операції з нарощування кісткової тканини щелепи є абсолютно нормальним явищем. Больові відчуття зберігаються близько 3-х днів і легко знімаються знеболюючими протизапальними препаратами.

Крім того, в перші дні після хірургічного втручання можуть відзначатися:

 • Кровоточивість;
 • Оніміння щелепи;
 • Набряклість, яка досягає свого максимому на 3 добу.
  боли после костной пластики

Всі ці постопераційні прояви носять тимчасовий характер і проходять протягом найближчих декількох днів. Однак, як і будь-яка операція, кісткова пластика може затьмаритися ускладненнями у вигляді:

 • Розходження швів;
 • Запалення, нагноєння;
 • Гаймориту;
 • Запалення кістки;
 • Відторгнення кістковопластичного матеріалу.

Найчастіше ускладнення з’являються при недотриманні рекомендацій лікаря.

Рекомендації після кісткової пластики

Період відновлення залежить безпосередньо від організму пацієнта і дотримання наступних рекомендацій лікаря:

 • Приймати протизапальні препарати за призначенням лікаря, використовувати загоюючі мазі і проводити запропоновані процедури: полоскання, ванночки.
 • Жувати їжу на здоровій стороні.
 • Здійснювати гігієну порожнини рота дбайливо і щадяще. Використовувати щітку з м’якою щетиною. Чистка з зубною пастою – з другого дня після операції.
 • Виключити гарячу, холодну, грубу, занадто солону, кислу і гостру їжу. Такий режим харчування зберігається на 2 тижні до повного загоєння м’яких тканин.
 • Спати з піднятою головою.

Забороняється після операції:

 • Курити;
 • Вживати алкогольні напої;
 • Відвідувати парні (лазні, сауни);
 • Використовувати іригатор;
 • Мандрувати літаком;
 • Плавати під водою;
 • Вдаватися до важких фізичних навантажень: спорт, робота;
 • Спати на оперованій стороні.