Braces

Брекети в перекладі з англійської означає «скоби». Це і є ортодонтична скоба для виправлення неправильного прикусу і вирівнювання зубного ряду.

Основні етапи встановлення брекетів

1. Діагностика

Лікар проводить огляд ротової порожнини.

2. Підготовка

За необхідності проводиться лікування карієсу і пульпіту, захворювань ясен, видалення зубного каменю і необхідна корекція коронок.

3. Установка брекет-систем

Зуби пацієнта обробляються відновлювальних складом. Потім відбувається установка ортодонтичних кілець на крайні малярі.

Детальний опис встановлення брекетів

Використання брекет-систем починається задовго до їх установки. Весь процес можна розбити на кілька етапів.

Установка брекет-систем

1. Діагностика

На цьому етапі лікар проводить огляд ротової порожнини. Здійснюється дослідження щелеп по панорамним знімкам і комп’ютерним проекція. Знімається відбиток з щелеп, по якому в зуботехнічній лабораторії виготовляється гіпсова модель.

Крім того, лікарю необхідно зібрати повний анамнез пацієнта, щоб переконатися у відсутності протипоказань до установки брекет-систем:

  • Інфекція;
  • Онкологія;
  • Кардіологічні захворювання;
  • Психічні розлади;
  • Алергічні реакції на використовувані матеріали.

І вже на базі отриманих даних складається план подальших заходів.

2. Підготовка

Здоров’я ротової порожнини – це одне з основних вимог для установки брекетів. Тому лікування карієсу і пульпіту, захворювань ясен, видалення зубного каменю і необхідна корекція коронок залишаються необхідним заходом для використання ортодонтичних скоб.

Крім того проводиться видалення зубів мудрості, так званих «вісімок». Це необхідно для створення вільного простору для зміщення ряду зубів при вирівнюванні.

3. Установка брекет-систем

Весь процес займає від 40 хвилин до 1,5 годин, в залежності від виду брекетів. Спочатку зуби пацієнта обробляються відновлювальних складом. Потім відбувається установка ортодонтичних кілець на крайні маляри, які і служать фіксаторами всієї конструкції. Найбільше часу йде на кріплення до зубів кронштейнів. Їх приклеюють за допомогою бондів – спеціального клею, твердіючого під дією УФ-лампи. Далі в пази кронштейнів вставляється металевий дріт – дуга.

Незалежно від типу обраної системи, завжди спочатку встановлюють верхні брекети, а потім нижні.

Обследование зубов перед установкой брекетов Обработка зубов восстановительным составом установка колец брекетов Клей под УФ-лампой Дуга брекет систем на зубах

Здорова і красива посмішка вимагає особливого догляду з дитинства, однак сьогодні виправити дефекти зубів можна і в дорослому віці. Для вирівнювання зубного ряду і виправлення прикусу рекомендується установка брекетів, які показали себе, як найефективніша і доступна ортодонтическая система. Однак підходить така методика тільки для пацієнтів віку 12 років і старше, коли коріння постійних зубів вже сформовані, а розвиток щелепи знаходиться на піку.

Показання до установки брекетів

Прийнято вважати, що брекети використовують тільки для досягнення естетичного ефекту. Однак медичних показань для установки цих систем досить багато:

  • Неправильний прикус;
  • Треми і діастеми;
  • Викривлений зубний ряд;
  • Дістопія зуба;
  • Нерівномірний розвиток щелеп.

Види брекетів

Сучасна стоматологія пропонує пацієнтам все нові і нові технології і методики вдосконалення посмішки. Зубні брекети в ортодонтії представлені в широкому асортименті. І різняться вони не лише за матеріалом виготовлення, але і по типу конструкції, способу установки.

За методом кріплення дуги розрізняють лігатурні і безлігатурні брекети.

  • Лігатурні системи вважаються перевіреної часом класикою. В цьому випадку кріплення дуги до кронштейнів здійснюється за допомогою спеціальних гумок і дротів.
  • Безлігатурні брекети – новітні системи з замками для закріплення дуги. Як стверджують виробники таких брекетів, час корекції зубів в цьому випадку скорочується на 20-30%.

Установка лигатурных и безлигатурных брекетов

Всі брекет-системи по методу установки поділяються на два типи:

  1. Лінгвальні брекети, які ще називають невидимими, оскільки кріпляться вони з внутрішньої сторони зубного ряду і абсолютно не видно оточуючим.
  2. Вестибулярні брекети найпоширеніші. Їх кріплять на зовнішню поверхню зубів.

Ставлять брекети зазвичай відразу на дві щелепи: нижню і верхню. Прийнято вважати, що корекція брекет-системами повинна носити комплексний підхід. Тільки так можна буде домогтися найкращого результату.

Починають установку систем з верньої щелепи. На цьому етапі дуга встановлюється найтонша. Перші пару місяців лікар відстежує прогрес лікування. А потім вже встановлюється брекет-система і на нижню щелепу.

В Україні найпоширенішими видами брекетів є:

  • Металеві;
  • Керамічні;
  • Сапфірові.

Металеві брекети зазвичай виготовляють зі сплавів титану. Такі системи найбільш популярні і більш інших цінуються ортодонтами за свою ефективність і доступність. Металеві брекети швидше справляються з поставленим завданням і за ціною найдешевші. Однак естетика їх поступається, чому багато пацієнтів соромляться їх носити.

Керамічні брекети виготовляються колір-в-колір із зубною емаллю, і вони практично непомітні на зубах. Однак такі брекет-системи поступаються в ефективності металевим. Носити їх необхідно довше. Та й ціна їх значно вище. Ще один нюанс таких ортодонтичних конструкцій – пігментація. Тому, встановлюючи керамічні брекети на зуби, слід утриматися від вживання в їжу сильно фарбувальних продуктів, наприклад, червоного вина, міцного чаю і буряка.

Сапфірові брекети виготовляють зі штучного прозорого кристала. Це найдорожчий і естетичний варіант брекет-систем. Незважаючи на вартість, вони користуються великою популярністю через їх стійкість до фарбування, на відміну від керамічних. Купити сапфірові брекети не всім по кишені, оскільки вартість їх може перевищувати 40000 грн.

Однак є варіант установки різних типів брекетів. Наприклад, на нижню щелепу можна поставити металеву систему, а на верхню – сапфірову або кераміку. Саме такий варіант залишається найбільш затребуваним серед пацієнтів ортодонтів.

Брекети для дітей

Рекомендований вік встановлення брекетів – 12-18 років. Саме в цей період зубна система досягає піку свого розвитку. Самі зуби вже розвинені і міцні. Але при цьому вони ще податливі для корекції. Тому виправлення зубних дефектів в підлітковий період найефективніше. Та й сам процес деформації відбувається набагато швидше і комфортніше.

Дитячі брекет-системи легші і еластичні. Податливість зубів до зміщення дозволяє використовувати брекети з мінімальним тиском і натягом, не втрачаючи при цьому ефективності.

Після установки брекетів

Чого очікувати після установки брекетів? Це питання хвилює всіх пацієнтів ортодонта. Розглянемо по порядку всі нюанси.

  1. Перші дні після установки брекет-систем пацієнт буде відчувати дискомфорт. Буде незручно говорити, їсти і навіть чистити зуби. Однак процес адаптації проходить досить швидко. Найчастіше вже через тиждень носії брекетів звикають до нового життя. Деяким пацієнтам потрібно трохи більше часу. Дітям же впоратися з дискомфортом повинні допомогти батьки.
  2. Якщо конструкція натирає, викликає дискомфорт, слід про це сказати лікарю. А також придбати спеціальний віск для захисту слизової оболонки.
  3. З брекетами відвідувати ортодонта необхідно раз на місяць. У ці візити фахівець буде регулювати натяг дуги по мірі деформації зубів.
  4. Брекети знімати не можна. Ця система носиться постійно аж до повного виправлення дефектів.

Зуби після брекетів

Чи ставити брекети? Якщо ви мрієте про голлівудську усмішку, то безперечно варто! Брекети реально допомагають виправити навіть самі запущені ситуації, в тому числі і лицьові деформації, викликані неправильним розвитком щелеп. Доказом цього є фото до і після:

До и после ношения брекетов до и после брекетов пример изменений после брекетов до и после брекет систем пример исправления прикуса брекетами Пример изменения улыбки с помощью брекетов

Потрібно розуміти, що зняття брекетів не є завершальним етапом лікування. Щоб не допустити повернення зубів в їх первинне положення, слід ставити спеціальні капи – ретейнери. Термін їх носіння залежить від віку пацієнта і серйозності виправленого дефекту.

Скільки коштує поставити брекети на зуби

Вартість брекет-систем залежить від багатьох аспектів. Тут важливі і тип брекетів, і їх матеріал, і вид замків, і популярність марки, і навіть термін лікування. Навіть установка може відігравати головну роль в ціннику, адже, наприклад, ціна на лінгвальні системи може бути вдвічі вище, ніж на вестибулярні.

  • Самим бюджетним варіантом залишаються металеві вестибулярні лігатурні брекет-системи. Їхня вартість стартує від 5-6 тисяч гривень.
  • Другі за вартістю – керамічні брекет-системи. Однак дітям їх ставлять рідко через високу крихкість і вразливість. Вартість їх варіюється в широкому діапазоні від 7 до 27 тис. Грн.
  • Сапфірові брекет-системи вважаються найдорожчими, адже вартість їх стартує від 15 тис. Грн.

Повний процес виправлення прикусу і зубів з брекет-системами займає тривалий час і розраховується з наступних послуг:

  • Консультації ортодонта на всьому етапі лікування.
  • Діагностичні процедури
  • Робота техніків.
  • Попереднє лікування і підготовка порожнини рота до установки брекетів. У тому числі і видалення «вісімок».
  • Процес установки брекет-систем.
  • Відвідування ортодонта для регулювання системи.
  • Заміна дужок
  • Зняття брекетів по завершенню лікування.
  • Ретейнери.

Особливості догляду за конструкціями

Носіння брекетів вимагає від пацієнта особливого догляду і дотримання гігієни порожнини рота:

  1. Необхідно чистити зуби не тільки вранці і ввечері, а й кожного разу після прийому їжі.
  2. Крім звичайної зубної щітки необхідні також йоржик – щітка для брекетів і іригатор.
  3. Брекети накладають обмеження і на тверду їжу. Відмовитися доведеться від чіпсів, горіхів, насіння, попкорну і сухариків. Липку і дуже гарячу / холодну їжу також їсти не можна.