Просте видалення зуба- етапи

1. Анестезія

2. Видалення зуба

3. Очищення лунки
Сьогодні дентальная медицина має в своєму арсеналі безліч засобів і методів по збереженню здоров’я і цілісності посмішки. Однак нерідко трапляються ситуації, коли видалення зубів стає єдиним доступним рішенням. Ця операція вважається однією з найстаріших стоматологічних процедур, але якщо раніше таким способом боролися навіть з банальним зубним болем, то в наші дні екстракція є крайнім заходом.
Видалення зуба – показання
Найчастіше видалення зубів проводять при неможливості їх збереження. Основними показаннями є:
- Сильне руйнування або перелом коронки;
- Пошкодження кореня зуба;
- Кістозні утворення на верхівці кореня зуба;
- Запущений пульпіт;
- Ретенція часткова або повна;
- Пухлини.
Іноді зуб доводиться видаляти і через фінансової сторони питання, тобто, коли пацієнт не в змозі оплатити дороге і тривале лікування при серйозному ураженню зуба.
Однак не завжди поганий стан зубів є причиною для їх видалення. Наприклад, при ортодонтичному лікуванні: установці пластинок, брекет-систем, найчастіше необхідно прибрати заважаючий зуб, який може бути абсолютно здоровий. Це потрібно для створення вільного простору і можливості зміщення інших зубів з подальшим вирівнюванням зубного ряду.
Іноді до видалення доводиться вдаватися і в протезуванні, якщо зуб заважає установці мостовидних протезів.
Вісімки або так звані зуби мудрості в більшості своїй ростуть нерівно, створюють напругу в скронево-нижньощелепних суглобах, тиснуть на сусідні зуби, можуть травмувати їх коріння і навіть стати причиною їх захворювання. «Вісімки» і зовсім можуть не прорізатися до кінця, але вже бути неабияк ураженими карієсом аж до повного руйнування коронкової частини.
Звичайно, лікувати такі зуби проблематично. Крім того, нерідко їх прорізування затягується на кілька років з періодичним травмуванням м’яких тканин, утворенням ясенного капюшона, де створюються ідеальні умови для розвитку бактерій і інфекції. Саме з цих причин зуби мудрості рекомендується видаляти.
Плюси і мінуси видалення зубів
Екстракція зуба в першу чергу дозволяє купірувати гостру денталгію. І часто саме цього ефекту очікують пацієнти при сильному ураженні зуба, що супроводжується важким болем.
Однак у даної операції є й інші позитивні сторони:
- Можливість установки ортодонтичних систем;
- Можливість установки протезів;
- Можливість заміни хворого зуба имплантом;
- Захист здорових зубів від негативного впливу видаленого зуба: інфікування, тиск, травмування.
Але не варто забувати, що і мінусів у цього методу стоматологічного лікування досить багато:
- В першу чергу це неестетичний вигляд, особливо, якщо видалений зуб розташовується в зоні посмішки;
- Травмування м’яких тканин, кровотеча після видалення;
- Можливо порушення дикції;
- Складнощі в жуванні;
- При видаленні великої кількості зубів можлива деформація обличчя;
- Атрофія щелепної кістки, альвеолярного відростка.
Щоб уникнути негативних наслідків екстракції зубів, пов’язаних з атрофією кісткової тканини, не варто затягувати з протезуванням довго. Найкраще відразу вдатися до одномоментної імплантації, якщо клінічна картина дозволяє.
Видалення зуба – протипоказання
Як і будь-яке хірургічне втручання, видалення зуба може бути протипоказано в наступних випадках:
- Захворювання пародонту;
- Системні хронічні захворювання в стадії загострення;
- Нервові розлади;
- Вагітність в 1 і останній триместр;
- Жар, застуда;
- Інфекційні захворювання;
- Розташування зуба в області пухлини злоякісної;
- Проведення променевої терапії.
У деяких випадках видалення зуба проводиться в умовах стаціонару, наприклад, у хворих на гемофілію.
Способи видалення зубів
На сьогоднішній день в стоматології застосовується три основних техніки видалення зубів:
- Видалення зубів з розсіченням направлено на видалення обламаних або важкодоступних зубів, наприклад, не до кінця прорізалися «вісімки», коли необхідно провести розсічення м’яких тканин і також надкісниці. Основний мінус цієї процедури – тривалий період загоєння і відновлення. Плюс – можливість екстракції сильно зруйнованих, кістозних зубів.
- Видалення видимих зубів щипцями. Процедура швидка і менш травматична.
- Атравматичний метод вважається самим щадним і спрямований на максимальне збереження рельєфу і об’єму кісткової тканини, скорочення періоду загоєння. Процедура абсолютно безболісна, комфортна і легко переноситься.
Особливості видалення зубів
Постійні зруйновані зуби зазвичай видаляють простим або хірургічним методом. Однак варто розуміти, що екстракція різних зубів має свої особливості.
Наприклад, різці та ікла витягуються легше, ніж задні зуби. У молярів і премолярів по кілька коренів, які глибоко закріплені в кістці. Коріння можуть бути неправильної форми або звиті, що робить видалення зуба ще більш складним.
Незважаючи на те, що ікла мають всього по одному кореню, їх видалення теж часто пов’язане з деякими труднощами.
- По-перше, коріння іклів дуже великі і масивні.
- По-друге, верхівки коренів нерідко бувають викривленими.
Але як би там не було, сучасні методи діагностики та екстракції дозволяють проводити процедуру швидко і безболісно для пацієнта. А нові методики скорочують травматичність операції і період загоєння.
Підготовка до видалення зуба
Будь-які дентальні операції проводить стоматолог-хірург. Видалення зубів відноситься також до дентальної хірургії. Після огляду пацієнта і отримання результатів радіовізіографії, лікар оцінює складність процедури і обирає оптимальний метод екстракції.
При складному видаленні або при екстракції, пов’язаною з одномоментною імплантацією, пацієнту можуть порекомендувати пройти процедуру плазмоліфтінга. Завдяки введенню тромбоцитарной плазми, вдається уникнути кровотечі, а також скорочується період загоєння ранки, знижуються ризики інфікування та розвитку періімплантиту. Плазму отримують з крові самого пацієнта, шляхом центрифугування безпосередньо в самій клініці.
Видалення зуба відбувається безболісно за рахунок введення інфільтраційної анестезії. Тривалість операції залежить від складності: просте видалення проходить за півгодини, хірургічне може затягнутися і на 1-2 години.
Етапи хірургічного видалення зуба
Розглянемо етапи видалення на ретінірованому нижньому зубі мудрості.
- Введення анестетика.
- Проводиться розріз м’яких тканин і відкидання ясенного клаптя для отримання доступу до зуба.
- У деяких випадках може знадобитися часткове видалення кісткової тканини.
- Після цього зуб витягується з лунки елеватором.
- Після огляду лунки і при необхідності її чистки, ясенний клапоть повертається на місце і рана зашивається.
Рекомендації після видалення зуба
Екстракція зубів, особливо мудрості, часто супроводжується такими проявами, як набряк, біль і кровотеча. Після вилучення зуба з лунки, рясне відділення крові припиняється вже через півгодини. Тампон, накладений лікарем, слід прибрати через 20 хвилин.
Якщо сильно болить ясна, то для усунення больових відчуттів зазвичай прописуються знеболюючі та протизапальні препарати. Однак і опухлість, і чутливість з оперованої сторони повинні пройти в найближчі кілька днів. Якщо ж дані прояви не проходять і тим більше посилюються, потрібно звернутися до свого лікаря, щоб виключити можливі ускладнення.
Взагалі після видалення зуба ранка досить швидко затягується, якщо дотримуватися всіх розпоряджень лікаря:
- Не можна їсти мінімум 2 години після проведення процедури;
- Жувальне навантаження слід перекласти на здорову сторону до загоєння ранки;
- Слід уникати важких фізичних навантажень в найближчий тиждень;
- Також не варто відвідувати в цей період парні;
- Гігієнічні процедури порожнини рота потрібно проводити акуратно;
- Не рекомендується обмацувати або вилизувати ранку язиком, сильно полоскати рот (перші 2 дні), щоб не прибрати захисний кров’яний згусток;
- Не потрібно тим більше ранку колупати і намагатися очистити білясту плівку, яка з’являється вже на 2 день. Це зовсім не нагноєння, а білковий фібринозний наліт, який захищає ранку від попадання інфекції;
- Не варто пити з шийки пляшки або з трубочки;
- Ні в якому разі не можна робити гарячі компреси на хворе місце.