Aim shot of the tooth (radiovisiography)

Радіовізіографія - процедура, що дозволяє робити прицільний знімок зуба

Радіовізіографія - етапи проведення

1. Підготовка до радіовізіографії

Пацієнт сідає в крісло і на його груди надягається свинцевий фартух в якості додаткового захисту.

2. Підготовка апарату

Тубу рентген-апарату підводять до діагностованої області.

3. Фіксація датчика

Датчик в одноразовому целофановому чохлі накладається з внутрішньої сторони щелепи в область патологічного зуба.

4. Застосування фіксатора

Іноді для фіксації датчика використовується спеціальний утримувач - позиціонер датчика.

5. Знімок

Далі фахівець натискає на кнопку і відбувається сам процес зйомки. Знімок може бути як прицільним, так і панорамним.

Сьогодні весь світ знаходиться в безперервній гонитві за інноваційними технологіями і дентальна медицина не є винятком. Одним з найбільш важливих технологічних проривів в області стоматологічної діагностики стала радіовізіографія – процедура, що дозволяє робити прицільний знімок зуба. Цифровий рентген залишається незамінним інструментом, що допомагає стоматологові побачити приховані патології: абсцеси, запалення, пухлини, пародонтальні проблеми та інше.

На сьогоднішній день радіовізіографи стали повноцінним і більш інформативним і безпечним аналогом застарілої рентгенографії. Опромінення при дослідженні пацієнт отримує мінімальне, в 10 разів менше, ніж при старому методі. Знімок же миттєво проектується на моніторі комп’ютера і тут же роздруковується на фотопринтері при необхідності.

фото радиовизиографа

Принцип роботи радіовізіографа

У загальних рисах принцип роботи радіовізіографа схожий з класичним рентген-апаратом. Практично він робить все те ж саме, але більш зручним і безпечним методом, надаючи лікарям більше інформації для діагностики.

Якщо раніше рентген промені надходили на плівку, яку потім проявляли, то сучасний апарат працює за технологією цифрових фотоапаратів, відправляючи сигнал на матрицю – CCD-сенсор. На відміну від плівки CCD-сенсор має більшу світлочутливість і відтворює надточну картинку при мінімальному опроміненні.

фото CCD-сенсора изображение с радиовизиографа

Сам радіовізіограф складається з рентген-апарату і приймає промені датчика CCD. Шляхом кабельного або бездротового з’єднання датчик передає сигнал аналого-цифровому перетворювачу, який створює зображення і відтворює його на моніторі.

На всю процедуру потрібно менше хвилини і лікар вже може вивчати знімок на екрані або в роздрукованому вигляді. Файл також можна зберегти і переслати.

Показання до проведення радіовізіографії

Радіовізіографія вважається не тільки досконалою методикою для діагностики, але і для контролю всього процесу лікування і протезування зубів. Завдяки безпеці і швидкості проведення даної процедури, ризики ускладнень після проведених стоматологічних процедур прагнуть до нуля.

Лікар призначає проходження радіовізіографії в наступних випадках:

  • Діагностика пульпіту і періодонтиту. При підозрі запалення каналів або кореня зуба дана процедура дозволяє поставити точний діагноз і визначити осередок запалення і його масштаби.

Снимок лечения корня зуба

  • Контроль лікування. Такі захворювання як кіста, пульпіт, періодонтит вимагають ендодонтичного лікування зубів з пломбуванням каналів. Щоб уникнути рецидиву і ускладнень лікар повинен відслідковувати процес купірування запалення і щільність заповнення порожнин зуба пломбувальним матеріалом.

Снимок лечения каналов и корня зуба Снимок лечения пульпита

  • Перевірка якості проведених процедур. Це особливо актуально при протезуванні і видаленні зубів.

Снимок зубного импланта

  • Лікування ясен. Знімок дає можливість оцінити стан кісткової тканини і масштаби ураження.
  • Якщо болить зуб після лікування карієсу. Щоб виявити причину болю і можливих ускладнень під уже установленою пломбою нерідко застосовується метод радіовізіографії.
  • Складне видалення зубів. Зазвичай знімки роблять перед видаленням «вісімок» – зубів мудрості. Щоб визначити положення зуба під яснами і звитість коренів.

Снимок рентген перед удалением зуба

  • Визначення новоутворень в порожнині рота.

У радіовізіографії практично немає протипоказань. Таку діагностику можна проводити навіть вагітним жінкам і дітям.

Переваги радіовізіографії

Преимущества радиовизиографии

У радіовізіографії є ряд переваг, роблячи цей метод дослідження передовим в стоматологічній сфері.

  • Безпека – це найголовніше перевага радіовізіографії. Мінімальне променеве навантаження дозволяє проводити цю діагностику кілька разів протягом всього періоду лікування.
  • Доступність. Радіовізіографія дає можливість відмовитися від більш дорогих методів діагностики.
  • Швидкість. Знімок моментально відтворюється на екрані монітора. Відпадає потреба чекати прояву знімків і відкладати лікування.
  • Зручність. Лікар може працювати зі знімком самостійно, регулюючи параметри зображення. Є можливість збільшити знімок, щоб більш детально вивчити місце ураження. А якщо якість картинки не буде задовольняти лікаря, можна тут же повторити знімок.
  • Продуктивність. Програми на комп’ютері дозволяють працювати з отриманим зображенням: виділяти патологічні зони, проводити виміри з високою точністю, що дуже важливо в протезуванні, імплантології та кісткової пластики.
  • Мобільність. Дана методика дозволяє проводити консиліуми в режимі онлайн, якщо лікар виявить серйозні пошкодження, патології.

Радіовізіографія – вартість процедури

Сколько стоит радиовизиография

Метод радіо-цифрового дослідження вважається одним із самих бюджетних. Ціна за знімок не перевищує 70 грн. Нерідко в процесі лікування зубів потрібне проведення як мінімум 2-3 діагностичних процедур.

За рахунок низької вартості радіовізіографії загальна сума за проведене під ключ лікування не буде завищена. При цьому якість наданих послуг під контролем радіовізіографії буде на висоті.